Żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne

Żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne

Rolety mogą być wbudowane w konstrukcję okna, są więc zwykle montowane przez specjalistów od systemów okien. Żaluzje te są umieszczone w przestrzeni między szybami, w związku z tym mniej podatne są na zanieczyszczenia. Ze względu na ich funkcjonalność, możliwości dekoracyjne są raczej ograniczone, są zwykle używane w biurach, w tym szklanych podwójnych ścianach i drzwiach.

Chociaż niektórzy ośmielają się zainstalować je w domu, na przykład w kuchni, gdzie funkcjonalność jest tak samo ważna w konstrukcji okna, jak estetyka. Podnoszenie i opuszczanie rolety odbywa się przez kabel, wysyłany na zewnątrz poprzez otwór w ramie, a kąt nachylenia lamelek (a zatem natężenie światła) jest dostosowywana specjalnym kijkiem.

Jak wybrać rolety? Przedstawia Leroy Merlin

Bardziej interesujące pod względem wzornictwa są zasłony klastrowe, które mają pewne podobieństwo do żaluzji, ale w przeciwieństwie do nich, są zamontowane bezpośrednio na szyby, poruszając się na specjalnych prowadnicach umieszczonych wzdłuż okna. Dzięki ciasnym zasłonom kasetowym (lub jak są one nazywane, roletom kasetowym) wyglądają gładko, lekko napięte. Jednak nie zawsze muszą być neutralne: na równi z białymi lub pastelowymi kolorami są wykorzystywane w jasnych kolorach zasłony lub z nadrukowanym wzorem na nich.